Cestovního ruchu – Česká republika Evropa Svět – Dovolená


Machu Picchu

1. 3. 2011, kategorie: Svět | Komentářů: 0

Machu Picchu

Machu Picchu v překladu znamená „starý vrchol“. Nachází se na území dnešního Peru. Je to město Inků, které najdeme v Andách v nadmořské výšce 2.090 až 2.400 m. Patří k nejlépe dochovaným komplexům budov, které nám tahle říše zanechala.

Inkové založili vlastní stát ve dvanáctém století a během příštích 400 let ovládli téměř celou západní části Jižní Ameriky. Inkové se zabývali hlavně zemědělstvím, chovem dobytka a těžbou, těžili měď a stříbro. I když neměli dobrý terén pro úpravu a pěstování rostlin, dokázali vyprodukovat hodně jídla. Pole Inků se nacházely na skalách, zavlažovali je drenážemi, které si sami vytvořili. Byli to dobří návrháři a stavitelé. Domy stavěli z kamene a hlíny. Byli soběstační, měli dobře zorganizovanou administrativu, skvěle se vyznali v astronomii. Do té doby než se na kontinentě neobjevili španělští kolonizátoři, vedli časté občanské války, proto byla invaze pro Evropany tak jednoduchá.

Město Machu Picchu je dokonalým příkladem inteligence Inků, a jejich civilizačního vývoje. Odhaduje se, že město vznikalo v patnáctém století, a vyprázdnilo se na konci šestnáctého století, v roce 1572. Nejsou známy žádné důvody, proč obyvatelé emigrovali, mohlo to být kvůli víře, a možná měli strach ze Španělů a nemocí, které sebou přinesli.

Za sto let vybudovali několik paláců, chrámy, domy a veškerou infrastrukturu – zejména zavlažování a kanalizaci, která odváděla přebytečnou vodu, protože v této zeměpisné výšce a šířce je období sucha a dešťů. Španělé nikdy nedorazili do města. Machu Picchu mělo být objeveno poprvé v roce 1911.

Budovy zde jsou umístěny tak, že nejsou viditelné z dolní části hor, a proto byly zachovány v tomto nádherném stavu. Někteří tvrdí, že Machu Picchu bylo objeveno v roce 1876 a následně rozkrádáno německým podnikatelem Augustem Bernsem, který platil i prezidentovi Peru, aby mohl bez problémů podnikat. Mnoho vědců věří, že to bylo posvátné město Inků, bylo umístěno vysoko v horách, a proto usnadňovalo astronomická pozorování, z kterých Inkové čerpali své předpovědi.

Chrám Slunce, Hlavní chrám a Místnost tří oken jsou postavené do tvaru podkovy. Do dnešní doby se také zachoval palác královský a princeznin, rituální lázně, vězení, dům velekněze a Svatý palác s rituálním kámen Intihuatana, který určoval roční období. Celé město je obklopeno hradbami. Hlavním stavebním materiálem byla světlá žula, ke stavbě hradeb použili skálu a přírodní terén. Pozemek na kterém vzniklo Machu Picchu, byl maximálně využit. V roce 2007 bylo Machu Picchu byl zařazeno do seznamu nových divů světa.

Tagy:


Zanechte komentář