Cestovního ruchu – Česká republika Evropa Svět – Dovolená


Pyramidy Cheopsa

1. 3. 2011, kategorie: Svět | Komentářů: 0

Pyramidy Cheopsa

Patří mezi sedm divů světa a je nejvyšší z celého komplexu, který se nachází v Gíze. Pokud jde o starověký seznam divů světa sestaven Řeky, pyramida je nejlíp dochovaným objektem.

Jak je dobře známo, pyramidy v Egyptě byly stavěny jako chrámy, ale především jako hrobky pro zasloužilé lidi, zejména faraony. Cheops vládl Egyptu asi 2500 let př. n. l. Pyramida je 137 metrů vysoká, což je asi 10 metrů méně než po výstavbě. Strany měří kolem 230 m, plus pár desítek centimetrů na každé straně, podle světových stran. Každá stěna je pečlivě zaměřena na jiný světový směr, vchod se nachází na severní zdi.

Pyramidy byly stavěny z obrovských kamenných bloků o hmotnosti dvou nebo tří tun, a pro výstavbu byla použita pouze síla lidských rukou a primitivní nástroje. V Cheopsově pyramidě je kolem 2,3 milionu kamenných bloků, a stavba trvala několik desetiletí. Výstavba tak masivní hrobky začínala hned po narození dalšího dědice trůnu.

Uvnitř pyramidy jsou místnosti, které slouží jako hrobky pro faraona i jeho ženu. Nachází se tam pokoje pravděpodobně sloužící jako místo pohřbu, ale nebyly dokončeny. Vše je propojeno síti tunelů. Najdeme tam i místa a chodby, které jsou navrženy tak aby zmátly potenciální zloděje. Je tam také tunel vykopán zločinci. Cesty a koridory se nacházejí nejen v pyramidě, ale i v podzemí. Z královské komory, která je umístěná v centru pyramidy, vedou dva tunely – vyvedou nás ven z pyramidy, jeden na sever a druhý na jih. V minulosti byly takhle situované kvůli důležitým hvězdám pro Egypťany.

Tagy:


Zanechte komentář