Cestovního ruchu – Česká republika Evropa Svět – Dovolená


Socha Svobody

1. 3. 2011, kategorie: Svět | Komentářů: 1

Socha Svobody

Socha Svobody je dar francouzského lidu pro lid Spojených států. Monument představuje římskou bohyni svobody, která se vynořuje z rozbitých řetězů, chce se vytrhnout všem druhům otroctví, drží v ruce lucernu, která má symbolizovat vůli spojení zemí a nebe, a její plamen (i když je slabý) má osvětlovat tabuli s nápisem „04. července 1776, Den nezávislosti Ameriky“.

Socha byla postavena a zhotovena ke stému výročí ustanovení Deklarace nezávislosti Spojených státu amerických a spojenectví Francie a Ameriky během války o nezávislost. První název sochy Svobody byl „Svoboda přinášející světlo světu“. Měla tři tvůrce, hlavním architektem byl sochař Frederic Auguste Bartholdi. Ocelovou konstrukci provedl stavitel Gustav Eiffel (to je realistický zástupce neoklasicismu), betonový podstavec už udělal Richard Morris Hunt. Modelem pro ženskou tvář byla Bartholdimu Isabelle Eugenie Boyerova,vdova po proslulém výrobci šicích strojů Isaaku Singerovi.

Nynější podoba sochy byla převezena lodi z Francie v několika částech. Stavba začala v roce 1884 na Ellis Island ve vodách řeky Hudson, poblíž New Yorku a slavnostní otevření se konalo 28. října 1886. Cely monument váží 229 tun, jenom tabule má váhu přes 30 tun. Její výška od země k nejvyššímu bodu je 93 m, samotná socha má 46,5 metrů a je postavena z ocele a mědi. Za typickou, světlezelenou barvu může koroze mědi. Uvnitř jsou tři točitá schodiště. Dvě vedou ke koruně sochy a jsou veřejnosti přístupné, obě mají 168 schodů. Třetím schodištěm dojdeme až na pochodeň, bohužel tam přístup není dovolen.

Koruna, kde je umístěná rozhledna, má 25 oken a 7 paprsků, které jsou symboly jednotlivých kontinentů na Zemi. Od základu k vrcholu vede až 354 schodů. Obvodu pasu je 11 metrů, hlava má 5 metrů na délku a 3 metry na šířku, ruka, jež zvedá pochodeň je 13 metrů dlouhá.

Francouzi plánovali výstavbu památníku od roku 1875, kdy také zorganizovali celonárodní sbírku pro tyto účely. Američané měli postavit podstavec. Jeden z členů skupiny zabývající se přípravami pro tento projekt byl mladý Theodore Roosevelt, příští prezident USA. Jako první se ukázala hlava sochy Svobody, která byla uvedena na výstavě v Paříži v roce 1878. Celá postava byla dokončena v 1884 roce. Americký velvyslanec Morton ji vyzvedl ve Francii  4. července.

Američané i přes krizi ve své zemi poměrně rychle postavili podstavec, francouzská vláda musela financovat dopravu sochy na americký kontinent. Odhalena byla 28. října a bylo to velmi důstojné, konala se námořní přehlídka a ohňostroj, který měl místo pár dnů po 28. říjnu, protože to dříve nedovolilo počasí. Zpočátku socha Svobody byla symbolem smlouvy mezi dvěma národy, později získala ostatní důležité významy. Pro emigranty je symbolem nového života, protože je ji vidět, když vplouváme do přístavu v New Yorku. Pro obyvatele je symbolem lásky, svobody, spravedlnosti a zrušení otroctví.

V roce 1924, se socha Svobody stala symbolem amerického státu, národní památkou a v roce 1984 byla zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Můžete ji navštívit, ale vstup na pochodeň více jak 100 let není možný. Po útocích z 11. září byla uzavřená i hlavní rozhledna po dobu osmi let.

Tagy:


Jeden komentář k příspěvku „Socha Svobody”

tereza

Je tu plno uzitecnych informaci, o sose svobody ale moc by me zajimalo proc je socha svobody na strankach terezaing.

To je vse.

Tereza

Zanechte komentář